Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andulka vlnkovaná

Výskyt: Austrálie

Velikost: Přibližně 18cm

 Andulky se dožívají 10- 18 let.

Barvy: Od doby, kdy se andulky začaly chovat v zajetí, vznikly vlivem barevných mutací a selekce četné formy andulek s různými barvami a kresbami. Tyto mutace se obecně dělí na "normální barvy" a "tukové barvy". Za normální barvy se považují ptáci divokých forem. Příkladem jsou různé odstíny zelené (světlá, tmavá, olivová, šedozelená) a modrá (blankytně modrá nebo kobaltově modrá). Mezi tuková barviva patří například albíni a mutace lutino. To jsou bílí a žlutí ptáci s červenýma očima. Také se vyskytují žlutí a bílí ptáci s tmavýma očima. Dále jsou známé ještě strakaté andulky, andulky s vyjímečnou kresbou (lemovaná, opalínová a přelitá) a ptáci u nichž je normální černá kresba vybledlá nebo má odlišnou barvu (šedokřídlí a bělokřídlí nebo škořicoví ) . Populárním barevným rázem je také žlutá maska, která nahrazuje bílou masku. Také se vyskytuje i šedá mutace. 

sdc11013.jpg

 

 

 

 

 

 

  

 

Chovatelské zařízení: Andulky můžeme chovat v kleci v pokojové voliéře, ale i ve venkovní voliéře. Nemá smysl jejich obydlí osazovat zelení, protože ji ptáci obvykle zničí. Možnost šplhat však andulky ocení

 

 

 

klec.png

voliera.jpg

 

 

 

 

 

 

            Klec                                                            Voliéra 

 

                                                  

Klimatické podmínky:  Andulky jsou velmi odolní ptáci a pokud mají k dispozici dobře izolovaný úkryt, mohou pře zimu zůstat ve venkovní voliéře. 

Povaha: Andulky jsou velice společenští ptáci, které můžeme chovat po párech, ale i ve velké skupině. Kromě toho se i dobře snášejí s jinými druhy. Jednotlivé andulky, se dají dobře ochočit, ale při nedostatku společníků svého druhu jim musíme věnovat mnoho pozornosti.